  • IRKJ91/14A
IRKJ91/14A
advertisement
Manufacturer No:
IRKJ91/14A
HK JDW NO:
884-IRKJ91/14A
Package:
ADD-A-PAK (2)
Datasheet:
IRKJ91/14A
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 100A 1.4kV-DC 2-Element ADD-A-PAK (2) Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
IRKJ91/14A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (2)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1400V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.4kV
  • Average Rectified Current
    100A