  • IRSM836-015MA
IRSM836-015MA
advertisement
Manufacturer No:
IRSM836-015MA
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRSM836-015MA
Package:
36-PowerVQFN
Datasheet:
IRSM836-015MA
Purchasing and Inquiry
IRSM836-015MA Overview
H bridge is packaged using Tray.A cost-saving measure, H bridge is included in 36-PowerVQFN.In addbridge driverion, 13.5V~16.5V can be used to improve reliabilbridge drivery.H bridge circuit is mounted in the way of Surface Mount.The operating temperature of -40°C~150°C TJ enables motor driver H bridge to work normally.H bridge motor driver can be used for a variety of purposes, including AC Motors.The board is mounted using Surface Mount.Bootstrap Circuit is another of full bridges specific characteristics.As H bridge ic of the signal interface, 36 pins are used as pronged contacts.H bridge circuit is incorporated with AC MOTOR CONTROLLER as its analog IC type.This is a type of electronic H-bridge that belongs to the μIPM? series.The maximum amount of current which output reaches 7A.The power supply pins and the output pins are conducting a current of 1A.A high degree of efficiency is achieved by maintaining the operating supply voltage at 16.5V.500V represents the voltage released by the Hbridge.
IRSM836-015MA Features
Available in 36-PowerVQFN Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Subcategory: 7A
Number of Receivers: 16.5V
IRSM836-015MA Applications
  • Non-V-Core
  • Home Appliances
  • CD players
  • V-Core
  • High-Current DC-DC Point-of-Load Converters
  • Compact Blade Servers
  • Small Form-Factor Voltage Regulator Modules
  • Workstations
  • High-Performance Gaming Motherboards
  • Telecom Microprocessor
Step5Bar-code shipping tag
IRSM836-015MA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    µIPM™
  • Feature
    Bootstrap Circuit
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Applications
    AC Motors
  • HTS Code
  • Technology
    UMOS
  • Voltage - Supply
    13.5V~16.5V
  • Output Voltage
    500V
  • Operating Supply Voltage
    16.5V
  • Interface
    Logic
  • Analog IC - Other Type
    AC MOTOR CONTROLLER
  • Output Configuration
    Half Bridge (3)
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Load
    400V Max
  • Fault Protection
    UVLO
  • Isolation Voltage
    1.5kV
  • Rds On (Typ)
    4.8 Ω
  • Current - Peak Output
    7A
  • Load Type
    Inductive
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-PowerVQFN
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ