  • IS-E1202-BNCB2
IS-E1202-BNCB2
advertisement
Manufacturer No:
IS-E1202-BNCB2
HK JDW NO:
216-IS-E1202-BNCB2
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
IS-E1202-BNCB2
Description:
12V~24V Inductive Cylinder, Threaded - M12 M12 Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
IS-E1202-BNCB2 Overview
IS-E1202-BNCB2 Features
M12 Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.079 (2mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IS-E1202-BNCB2 Applications
  • Smart toilets
  • Lighting
  • Non-ferrous objects detection
  • Mobile Phones
  • Count different applications
  • Assembly lines
  • Automation
  • Rolling mills
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Self-driving cars
Step5Bar-code shipping tag
IS-E1202-BNCB2
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    M12
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC
  • Sensing Distance
    0.079 (2mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    No Indicator
  • Response Frequency
    1kHz