  • IS-N1208-BPCB2
IS-N1208-BPCB2
advertisement
Manufacturer No:
IS-N1208-BPCB2
HK JDW NO:
216-IS-N1208-BPCB2
Datasheet:
IS-N1208-BPCB2
Description:
12V~24V Inductive Cylinder, Threaded - M12 M12 Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
IS-N1208-BPCB2 Overview
IS-N1208-BPCB2 Features
M12 Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.315 (8mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IS-N1208-BPCB2 Applications
  • Measurement of the distance from the target
  • Assembly lines
  • Automation
  • Office automation equipment
  • Lighting
  • Parking
  • Detect position
  • Contact less switching
  • Mobile Phones
  • Recycling plants
Step5Bar-code shipping tag
IS-N1208-BPCB2
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Output Type
    PNP-NC
  • Sensing Distance
    0.315 (8mm)
  • Response Frequency
    1kHz