  • ISL12029AIV27Z
ISL12029AIV27Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029AIV27Z
HK JDW NO:
391-ISL12029AIV27Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL12029AIV27Z
Description:
14 Terminations3.3V Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL12029AIV27Z Overview
In package TSSOP, real time clocks is located.Transmission lines with 14 terminations have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 3.3V.This component can be found in Timer or RTC.There should not be a difference between real time clocks' output frequency and 0.032MHz.The mounting type of the RTC module is Surface Mount.In order for it to be powered, it requires a power supply of 3/5V.A total of 14 pins are equipped with the real time clock.When an input signal is received, 1 timers are used to output a signal at a preset time.A high efficiency supply voltage should be maintained at 3.3V.A temperature higher than -40°C is ideal for operating.A temperature lower than 85°C should be used for operating.There is minimum supply voltage of 2.7V required for real time clocks to operate.A maximum supply voltage of 5.5V is used.
ISL12029AIV27Z Features
TSSOP package
14 terminations
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
ISL12029AIV27Z Applications
  • GPS/Telematics Devices
  • Server
  • Network Hubs
  • Thermostat
  • Mobile equipment
  • Health Care
  • GPS/Telematics Devices
  • Digital voice recorders
  • Daily alarms
  • Portable Instruments
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029AIV27Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm