  • ISL12029IB27AZ-T
ISL12029IB27AZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029IB27AZ-T
HK JDW NO:
391-ISL12029IB27AZ-T
Package:
SOIC
Datasheet:
ISL12029IB27AZ-T
Description:
14 Terminations 3.3V 14, 14 Pin Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz Min 2.7V V Max 5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029IB27AZ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14, 14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Length
    8.65mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm