  • ISL8200AMIRZ
ISL8200AMIRZ
advertisement
Manufacturer No:
ISL8200AMIRZ
HK JDW NO:
391-ISL8200AMIRZ
Package:
QFN
Datasheet:
ISL8200AMIRZ
Description:
Switching Voltage Regulators 10A DC/DC Buck Power Supply Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ISL8200AMIRZ
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFN
  • Number of Pins
    35
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, UVLO
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    23
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    23
  • JESD-30 Code
    R-PQMA-N23
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    10A
  • Voltage - Output 1
    6V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
  • Current - Output
    10A
  • Quiescent Current
    36mA
  • Voltage - Output
    6V
  • Min Input Voltage
    3V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    20V
  • Current - Output 1
    10A
  • Power - Output
    60W
  • Height
    2.286mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    14.986mm