  • IXA17IF1200HJ
IXA17IF1200HJ
advertisement
Manufacturer No:
IXA17IF1200HJ
HK JDW NO:
401-IXA17IF1200HJ
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXA17IF1200HJ
Description:
IXYS SEMICONDUCTOR IXA17IF1200HJ IGBT Single Transistor, 28 A, 2.1 V, 100 W, 1.2 kV, TO-247AD, 3 Pins
Step5Bar-code shipping tag
IXA17IF1200HJ
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    100W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    28A
  • Reverse Recovery Time
    350 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Test Condition
    600V, 15A, 56 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • Gate Charge
    47nC
  • Switching Energy
    1.55mJ (on), 1.7mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.34mm
  • Length
    16.13mm
  • Width
    5.21mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ