  • IXA60IF1200NA
IXA60IF1200NA
advertisement
Manufacturer No:
IXA60IF1200NA
HK JDW NO:
401-IXA60IF1200NA
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXA60IF1200NA
Description:
IXYS SEMICONDUCTOR IXA60IF1200NA IGBT Single Transistor, 88 A, 2.1 V, 290 W, 1.2 kV, SOT-227B, 4 Pins
Step5Bar-code shipping tag
IXA60IF1200NA
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis, Screw, Stud, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    290W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    290W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    88A
  • Reverse Recovery Time
    350 ns
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    9.6mm
  • Length
    38.23mm
  • Width
    25.25mm