  • IXBT12N300HV
IXBT12N300HV
advertisement
Manufacturer No:
IXBT12N300HV
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXBT12N300HV
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT12N300HV
Description:
IGBT 3000V 30A 160W TO268
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXBT12N300HV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    BIMOSFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    160W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.2V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    1.4 μs
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    3kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    3000V
  • Test Condition
    1250V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 12A
  • Gate Charge
    62nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Td (on/off) @ 25°C
    64ns/180ns
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V