  • IXCP30M35
IXCP30M35
advertisement
Manufacturer No:
IXCP30M35
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXCP30M35
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXCP30M35
Description:
3 Terminations3 Pin IXC*30M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCP30M35 Overview
There is a package called Tube that contains buck boost converter.A package in the way of TO-220-3 is used for voltage regulator.A mounting hole is provided for Through Hole to mount this current regulator.A maximum operating temperature of -55°C~150°C should not be exceeded during operation.An example of this is the 3 termination, which is a procedure in which a transmission line is terminated with a voltage regulator that is equal in impedance to the line characteristics.Among the IXC*30M family of products.In computers and other communications constant current regulators, 3 pins are pronged contacts that form part of a signal interface.There is a Through Hole mounting bracket on the back of this current regulator.As a result of 30mA's output current, it offers maximum design flexibility.The analog IC used by this power converter is called ANALOG CIRCUIT.Power Management Circuits, which is a part that contains all of these current regulations, is included in this part.A minimum supply voltage of 450V is required for its operation.This type of FPGA is found in the IXC series.
IXCP30M35 Features
Tube package
IXC*30M family
IXC series
IXCP30M35 Applications
There are a lot of IXYS IXCP30M35 Current Regulation/Managements applications.
  • Over-current measurement
  • Suspension controls
  • Programmable current source
  • Level translating
  • Over-current protection
  • Over current monitor
  • Battery management
  • Engine management
  • Battery chargers
  • Smart battery packs
Step5Bar-code shipping tag
IXCP30M35
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCP30M35.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Output
    30mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    IXC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    2.54mm