  • IXCY20M35A
IXCY20M35A
advertisement
Manufacturer No:
IXCY20M35A
HK JDW NO:
401-IXCY20M35A
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXCY20M35A
Description:
2 Terminations3 Pin IXC*20M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
IXCY20M35A Overview
Package Tube includes buck boost converter.In the same manner as TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, voltage regulator is packaged.Surface Mount is used to mount this current regulator on the board.Current regulator is recommended that the operating temperature not exceed -55°C~150°C.A 2 termination can be defined as a terminating voltage regulator which matches the characteristic impedance of a line, which allows a transmission line to be terminated with a voltage regulator matching its characteristic impedance.There is a IXC*20M family member who is related to current regulator.When a computer or other communication constant current regulator has 3 pins, these are pronged contacts.The current regulator is mounted on the Surface Mount axis.In addition to the maximum design flexibility that 20mA provides, its output current is also quite high.The analog IC used by this power converter is called ANALOG CIRCUIT.Power Management Circuits, which is a part that contains all of these current regulations, is included in this part.An example of this type of FPGA is the IXC series.22mA is reached when the maximum amount of supply current (Isup) is supplied for current regulation's operation.
IXCY20M35A Features
Tube package
IXC*20M family
IXC series
IXCY20M35A Applications
There are a lot of IXYS IXCY20M35A Current Regulation/Managements applications.
  • Vehicle dynamic controls
  • Power supply current measurement
  • Suspension controls
  • Over-current measurement
  • Battery chargers
  • Industrial applications current measurement
  • Motor controls
  • DC motor control
  • Automotive current measurement
  • Transmission controls
Step5Bar-code shipping tag
IXCY20M35A
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    IXC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXC*20M
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    20mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    22mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm