  • IXFH60N65X2
IXFH60N65X2
advertisement
Manufacturer No:
IXFH60N65X2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFH60N65X2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH60N65X2
Description:
MOSFET N-CH 650V 60A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFH60N65X2
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    HiPerFET™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    780W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    52m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6180pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    107nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A