  • IXFK48N50
IXFK48N50
advertisement
Manufacturer No:
IXFK48N50
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFK48N50
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXFK48N50
Description:
MOSFET N-CH 500V 48A TO-264AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFK48N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXFK48N50.
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    HiPerFET™
  • JESD-609 Code
    e1
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    48A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    500W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100m Ω @ 24A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    48A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    270nC @ 10V
  • Rise Time
    60ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    100 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    48A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Dual Supply Voltage
    500V
  • Nominal Vgs
    4 V
  • Height
    26.16mm
  • Length
    19.96mm
  • Width
    5.13mm