  • IXFX40N90P
IXFX40N90P
advertisement
Manufacturer No:
IXFX40N90P
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFX40N90P
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFX40N90P
Description:
MOSFET N-CH PLUS247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFX40N90P
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    960W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    230m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    6.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    14000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    230nC @ 10V
  • Rise Time
    50ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    46 ns
  • Turn-Off Delay Time
    77 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.21Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    900V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    80A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    1500 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    247
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    HiPerFET™, PolarP2™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Power Dissipation-Max
    960W Tc