  • IXGA12N120A3
IXGA12N120A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGA12N120A3
HK JDW NO:
401-IXGA12N120A3
Datasheet:
IXGA12N120A3
Description:
IGBT 1200V 22A 100W TO263
Step5Bar-code shipping tag
IXGA12N120A3
  • Gate Charge
    20.4nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    GenX3™
  • Part Status
    Active
    2
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    100W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    22A
  • JEDEC-95 Code
    TO-263AA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.4V
  • Turn On Time
    202 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 12A