  • IXGA48N60B3-TRL
IXGA48N60B3-TRL
advertisement
Manufacturer No:
IXGA48N60B3-TRL
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGA48N60B3-TRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
IXGA48N60B3 TRL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGA48N60B3-TRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    GenX3™
  • Part Status
    Active
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    300W
  • Reverse Recovery Time
    25ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    48A
  • Test Condition
    480V, 30A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 32A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    115nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    280A
  • Td (on/off) @ 25°C