  • IXGH12N120A3
IXGH12N120A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGH12N120A3
HK JDW NO:
401-IXGH12N120A3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH12N120A3
Description:
IGBT 1200V 22A 100W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXGH12N120A3
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    GenX3™
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Terminal Position
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    1
  • Configuration
  • Power - Max
    100W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    22A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    202 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1545 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    20.4nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V