  • IXGH20N60AU1
IXGH20N60AU1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH20N60AU1
HK JDW NO:
401-IXGH20N60AU1
Description:
IGBT TO-247AD 600 V 20 A, IXGH20N60AU1, Ixys
Step5Bar-code shipping tag
IXGH20N60AU1
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    IXG*20N60
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
    Standard
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    40A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 20A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    3 V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V