  • IXGH32N60AU1
IXGH32N60AU1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH32N60AU1
HK JDW NO:
401-IXGH32N60AU1
Datasheet:
IXGH32N60AU1
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH32N60AU1
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1996
  • Series
    HiPerFAST™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    60A
  • Base Part Number
    IXG*32N60
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.9V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    50ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    60 ns
  • Test Condition
    480V, 32A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 32A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    400 ns
  • Gate Charge
    125nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/120ns
  • Switching Energy
    1.8mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V