  • IXGH36N60A3D4
IXGH36N60A3D4
advertisement
Manufacturer No:
IXGH36N60A3D4
HK JDW NO:
401-IXGH36N60A3D4
Datasheet:
IXGH36N60A3D4
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 36A 3-Pin(3+Tab) TO-247
Step5Bar-code shipping tag
IXGH36N60A3D4
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
    TO-247-3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    220W
  • Base Part Number
    IXG*36N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    36A
  • Reverse Recovery Time
    3ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    43 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.4V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1000 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    80nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    18ns/330ns
  • Switching Energy
    740μJ (on), 3mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V