  • IXGK50N60BU1
IXGK50N60BU1
advertisement
Manufacturer No:
IXGK50N60BU1
HK JDW NO:
401-IXGK50N60BU1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXGK50N60BU1
Description:
IGBT 600V 75A 300W TO264AA
Step5Bar-code shipping tag
IXGK50N60BU1
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    10.000011g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    HiPerFAST™
  • Number of Terminations
    3
  • Max Power Dissipation
    300W
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*50N60
    1
  • Element Configuration
  • Power - Max
    300W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    50 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    200 ns
  • Gate Charge
    200nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    50ns/110ns
  • Switching Energy
    3mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V