  • IXGM20N60A
IXGM20N60A
advertisement
Manufacturer No:
IXGM20N60A
HK JDW NO:
401-IXGM20N60A
Package:
TO-204AE
Datasheet:
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 3-Pin(2+Tab) TO-204AE
Step5Bar-code shipping tag
IXGM20N60A
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-204AE
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • JESD-30 Code
    O-MBFM-P2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Reverse Recovery Time
    200ns
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    150W
  • Turn On Time
    300 ns
  • Test Condition
    480V, 20A, 82 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1150 ns
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/600ns
  • Switching Energy
    2mJ (on), 2mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    3 V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Power Dissipation Ambient-Max
    150W