  • IXGP30N60C3C1
IXGP30N60C3C1
advertisement
Manufacturer No:
IXGP30N60C3C1
HK JDW NO:
401-IXGP30N60C3C1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP30N60C3C1
Description:
IXYS SEMICONDUCTOR IXGP30N60C3C1IGBT Single Transistor, SIC, 60 A, 3 V, 220 W, 600 V, TO-220AB, 3 Pins
Step5Bar-code shipping tag
IXGP30N60C3C1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE TIN
  • Max Power Dissipation
    220W
  • Terminal Position
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*30N60
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
    Standard
  • Power - Max
    220W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3V
  • Turn On Time
    37 ns
  • Test Condition
    300V, 20A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    160 ns
  • Gate Charge
    38nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    17ns/42ns
  • Switching Energy
    120μJ (on), 90μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V