  • IXGQ240N30PB
IXGQ240N30PB
advertisement
Manufacturer No:
IXGQ240N30PB
HK JDW NO:
401-IXGQ240N30PB
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXGQ240N30PB
Description:
IGBT 300V 240A 500W TO3P
Step5Bar-code shipping tag
IXGQ240N30PB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Weight
    5.500006g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    Polar™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE TIN
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Terminal Position
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    1
  • Configuration
  • Power - Max
    500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.85V
  • Max Collector Current
    240A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    300V
  • Turn On Time
    133 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.6V @ 15V, 120A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    203 ns
  • Gate Charge
    225nC
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V