  • IXGQ90N33TC
IXGQ90N33TC
advertisement
Manufacturer No:
IXGQ90N33TC
HK JDW NO:
401-IXGQ90N33TC
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXGQ90N33TC
Description:
IGBT Transistors TRENCH IGBTS 330V 360A
Step5Bar-code shipping tag
IXGQ90N33TC
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Weight
    5.500006g
  • Published
    2011
    3
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    IXG*90N33
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
  • Power - Max
    200W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    90A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    330V
  • Turn On Time
    41 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 45A