  • IXGR72N60A3H1
IXGR72N60A3H1
advertisement
Manufacturer No:
IXGR72N60A3H1
HK JDW NO:
401-IXGR72N60A3H1
Package:
ISOPLUS247™
Datasheet:
IXGR72N60A3H1
Description:
IGBT Modules Low-Frequency Range Low Vcesat w/ Diode
Step5Bar-code shipping tag
IXGR72N60A3H1
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS247™
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*72N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    200W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A
  • Reverse Recovery Time
    140 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    600V
  • Turn On Time
    63 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.45V @ 15V, 60A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    885 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    230nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    400A
  • Td (on/off) @ 25°C
    31ns/320ns
  • Switching Energy
    1.4mJ (on), 3.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V