  • IXGT15N120B
IXGT15N120B
advertisement
Manufacturer No:
IXGT15N120B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGT15N120B
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT15N120B
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 30A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGT15N120B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    4.500005g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    HiPerFAST™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW SWITCHING LOSSES
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    180W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*15N120
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    180W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    30A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.2V
  • Turn On Time
    43 ns
  • Test Condition
    960V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    660 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    69nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/180ns
  • Switching Energy
    1.75mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V