  • IXGT15N120BD1
IXGT15N120BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGT15N120BD1
HK JDW NO:
401-IXGT15N120BD1
Datasheet:
IXGT15N120BD1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 30A 3-Pin(2+Tab) TO-268AA
Step5Bar-code shipping tag
IXGT15N120BD1
    Select All
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/150ns
  • Switching Energy
    1.75mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Pin Count
    3
    Standard
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Test Condition
    960V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    630 ns
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A