  • IXGT20N120
IXGT20N120
advertisement
Manufacturer No:
IXGT20N120
HK JDW NO:
401-IXGT20N120
Datasheet:
IXGT20N120
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 40A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT20N120
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    57 ns
  • Test Condition
    800V, 20A, 47 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1250 ns
  • Gate Charge
    63nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/400ns
  • Switching Energy
    6.5mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    150W
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    IXG*20N120
  • Pin Count
    4
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A