  • IXGT32N60BD1
IXGT32N60BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGT32N60BD1
HK JDW NO:
401-IXGT32N60BD1
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT32N60BD1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT32N60BD1
    Select All
  • Weight
    4.500005g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    HiPerFAST™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Terminal Form
    GULL WING
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*32N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
    1
  • Element Configuration
  • Power - Max
    200W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    50 ns
  • Test Condition
    480V, 32A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 32A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    240 ns
  • Gate Charge
    110nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/100ns
  • Switching Energy
    600μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V