  • IXGX12N90C
IXGX12N90C
advertisement
Manufacturer No:
IXGX12N90C
HK JDW NO:
401-IXGX12N90C
Datasheet:
IXGX12N90C
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 900V 24A 3-Pin(3+Tab) PLUS 247
Step5Bar-code shipping tag
IXGX12N90C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    HiPerFAST™, Lightspeed™
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    100W
    1
  • Element Configuration
    Standard
  • Power - Max
    100W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    900V
  • Max Collector Current
    24A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    900V
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    720V, 12A, 22 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • Gate Charge
    33nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    48A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/135ns
  • Switching Energy
    320μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ