  • IXGX64N60B3D1
IXGX64N60B3D1
advertisement
Manufacturer No:
IXGX64N60B3D1
HK JDW NO:
401-IXGX64N60B3D1
Description:
IGBT Modules Mid-Frequency Range 15khz-40khz w/ Diode
Step5Bar-code shipping tag
IXGX64N60B3D1
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Published
    2012
  • Series
    GenX3™
  • Part Status
    Active
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    460W
  • Terminal Position
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    64A
  • Reverse Recovery Time
    35ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    64 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    326 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    168nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    400A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/138ns
  • Switching Energy
    1.5mJ (on), 1mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V