  • IXSH24N60U1
IXSH24N60U1
advertisement
Manufacturer No:
IXSH24N60U1
HK JDW NO:
401-IXSH24N60U1
Datasheet:
IXSH24N60U1
Description:
IGBT 600V 48A 150W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXSH24N60U1
    Select All
  • Mount
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    2000
  • Series
    HiPerFAST™
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Terminal Position
  • Base Part Number
    IXS*24N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
    Standard
  • Power - Max
    150W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.2V
  • Max Collector Current
    48A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    300 ns
  • Test Condition
    480V, 24A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 24A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1075 ns
  • Gate Charge
    75nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/450ns
  • Switching Energy
    2mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V