  • IXSN35N120AU1
IXSN35N120AU1
advertisement
Manufacturer No:
IXSN35N120AU1
HK JDW NO:
401-IXSN35N120AU1
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXSN35N120AU1
Description:
IGBT MOD 1200V 70A 300W SOT227B
Step5Bar-code shipping tag
IXSN35N120AU1
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SOT-227B
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Base Part Number
    IXS*35N120
  • Configuration
  • Power - Max
    300W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    70A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    750μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    70A
  • Input Capacitance
    3.9nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4V @ 15V, 35A
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.9nF @ 25V