  • IXSX35N120BD1
IXSX35N120BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXSX35N120BD1
HK JDW NO:
401-IXSX35N120BD1
Datasheet:
IXSX35N120BD1
Description:
IGBT 1200V 70A 300W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXSX35N120BD1
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.6V
  • Turn On Time
    67 ns
  • Test Condition
    960V, 35A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.6V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    580 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    140A
  • Td (on/off) @ 25°C
    36ns/160ns
  • Switching Energy
    5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.300002g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    2000
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Base Part Number
    IXS*35N120
  • Power - Max
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    70A