  • IXSX50N60BU1
IXSX50N60BU1
advertisement
Manufacturer No:
IXSX50N60BU1
HK JDW NO:
401-IXSX50N60BU1
Datasheet:
IXSX50N60BU1
Description:
IGBT 600V 75A 300W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXSX50N60BU1
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.300002g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    2000
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW SATURATION VOLTAGE
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Base Part Number
    IXS*50N60
  • Power - Max
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    70 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    230 ns
  • Gate Charge
    167nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    70ns/150ns
  • Switching Energy
    3.3mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    8V