  • IXTK102N30P
IXTK102N30P
advertisement
Manufacturer No:
IXTK102N30P
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXTK102N30P
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXTK102N30P
Description:
MOSFET N-CH 300V 102A TO-264
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTK102N30P
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    PolarHT™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    700W Tc
  • Element Configuration
  • Power Dissipation
    700W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    33m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 500μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    102A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    224nC @ 10V
  • Rise Time
    28ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    130 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    102A
  • Threshold Voltage
    5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    300V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    250A