  • IXXK110N65B4H1
IXXK110N65B4H1
advertisement
Manufacturer No:
IXXK110N65B4H1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXXK110N65B4H1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXXK110N65B4H1
Description:
IGBT Transistors 650V/240A TRENCH IGBT GENX4 XPT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXXK110N65B4H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    GenX4™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    880W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    110N65
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    880W
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    240A
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.75V
  • Test Condition
    400V, 55A, 2 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 110A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    183nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    630A
  • Td (on/off) @ 25°C
    38ns/156ns
  • Switching Energy
    2.2mJ (on), 1.05mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V