  • IXXX200N65B4
IXXX200N65B4
advertisement
Manufacturer No:
IXXX200N65B4
HK JDW NO:
401-IXXX200N65B4
Datasheet:
IXXX200N65B4
Description:
IGBT 650V 370A 1150W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXXX200N65B4
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2014
  • Series
    GenX4™, XPT™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.15kW
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.15kW
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    1150W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7V
  • Max Collector Current
    370A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 100A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 160A
  • Gate Charge
    553nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    1000A
  • Td (on/off) @ 25°C
    62ns/245ns
  • Switching Energy
    4.4mJ (on), 2.2mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V