  • IXYA20N120B4HV
IXYA20N120B4HV
advertisement
Manufacturer No:
IXYA20N120B4HV
HK JDW NO:
401-IXYA20N120B4HV
Datasheet:
IXYA20N120B4HV
Description:
IGBT 1200V 20A GENX4 XPT TO263D2
Step5Bar-code shipping tag
IXYA20N120B4HV
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    GenX4™, XPT™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power - Max
    375W
  • Reverse Recovery Time
    47ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    76A
  • Test Condition
    800mV, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    44nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    130A
  • Td (on/off) @ 25°C