  • IXYA20N120C3HV
IXYA20N120C3HV
advertisement
Manufacturer No:
IXYA20N120C3HV
HK JDW NO:
401-IXYA20N120C3HV
Datasheet:
IXYA20N120C3HV
Description:
IGBT
Step5Bar-code shipping tag
IXYA20N120C3HV
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    XPT™, GenX3™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    278W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    29ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Turn On Time
    60 ns
  • Test Condition
    600V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    220 ns
  • Gate Charge
    53nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C