  • IXYH12N250C
IXYH12N250C
advertisement
Manufacturer No:
IXYH12N250C
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXYH12N250C
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH12N250C
Description:
IGBT 2500V 28A TO247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXYH12N250C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Series
    XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    310W
  • Reverse Recovery Time
    16ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    2500V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    28A
  • Test Condition
    1250V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4.5V @ 15V, 12A
  • Gate Charge
    56nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C