  • IXYH30N65C3H1
IXYH30N65C3H1
advertisement
Manufacturer No:
IXYH30N65C3H1
HK JDW NO:
401-IXYH30N65C3H1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH30N65C3H1
Description:
IGBT 650V 60A 270W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXYH30N65C3H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2014
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    270W
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    270W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    120 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.35V
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    44nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    118A
  • Td (on/off) @ 25°C