  • JAN1N4626DUR-1
JAN1N4626DUR-1
advertisement
Manufacturer No:
JAN1N4626DUR-1
HK JDW NO:
523-JAN1N4626DUR-1
Package:
DO-213AA (Glass)
Datasheet:
JAN1N4626DUR-1
Description:
ZENER DIODE 1.4kOhm ±1% 5μA @ 4V -65°C~175°C 2 Terminations ZENER DO-213AA (Glass)
Step5Bar-code shipping tag
JAN1N4626DUR-1
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    DO-213AA (Glass)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/435
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±1%
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    MIL-19500/435F
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    1.4kOhm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    1%
  • Working Test Current
    0.25mA