  • JANTX1N5657A
JANTX1N5657A
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N5657A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTX1N5657A
Package:
DO-13
Datasheet:
JANTX1N5657A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N5657A
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    DO-13
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/500
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    AXIAL
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    95V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    137V
  • Peak Pulse Current
    11A
  • Reverse Standoff Voltage
    85.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    95V