  • K10P-11A15-240
K10P-11A15-240
advertisement
Manufacturer No:
K10P-11A15-240
HK JDW NO:
797-K10P-11A15-240
Package:
Datasheet:
K10P-11A15-240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 240V
Step5Bar-code shipping tag
K10P-11A15-240
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Coil Resistance
    12kOhms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Switching Voltage
    120VAC -Max
  • Coil Current
    6mA
  • Must Operate Voltage
    204VAC
  • Contact Rating (Current)
    15A
  • Coil Power
    1.5W
  • Must Release Voltage
    24VAC
  • Coil Voltage (AC)
    240V
  • Contact Voltage Rating (AC)
    120V
  • Height
    34.8996mm
  • Length
    28.2mm
  • Width
    21.8mm