KAD5512P-12Q72
KAD5512P-12Q72
668-KAD5512P-12Q72
72-VFQFN Exposed Pad
12 Bit 0.5mm ADC KAD5512P 1.8V 72-VFQFN Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
KAD5512P-12Q72 Overview
The analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 72-VFQFN Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 72 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 72 pin count.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 125M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.7V~1.9V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.It belongs to KAD5512P family.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.7V~1.9V.1 inputs are employed.The output formats of this electrical AD converter are PARALLEL, WORD , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.
KAD5512P-12Q72 Features
1 Functions
72 basic kinds of terminations
72 pin count
KAD5512P-12Q72 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. KAD5512P-12Q72 ADC applications.
- Industrial Process Control
- Instrumentation and test equipment
- Communications
- 3-phase power control
- Battery Operated Systems
- Data Acquisition Systems
- Handheld Terminal Interface
- Telecommunications
- Music reproduction technology
- RADAR processing, digital oscilloscopes
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
KAD5512P-12Q72
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Renesas Electronics America Inc.668-ISL267817IUZ8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-HI7190IBZ20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISLA214P50IRZ72-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-ISL26132AVZ-T24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-ISL26132AVZ24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-ISL26102AVZ-T24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISL26134AVZ28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-HI7191IPZ20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-KAD5514P-25Q4848-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-HI7191IBZ20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare