  • KB25CKG01-5F24-JF
KB25CKG01-5F24-JF
advertisement
Manufacturer No:
KB25CKG01-5F24-JF
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-KB25CKG01-5F24-JF
Package:
Datasheet:
KB25CKG01-5F24-JF
Description:
Illuminated Pushbutton Switches KB SERIES/PUSHBUTTON DPDT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KB25CKG01-5F24-JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KB
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Color
    Black
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC