  • KD1084DT18
KD1084DT18
advertisement
Manufacturer No:
KD1084DT18
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-KD1084DT18
Package:
TO-252
Datasheet:
Description:
Fixed 2.28mm PMIC 3 TO-252
Quantity:
In Stock : 15093
Step5Bar-code shipping tag
KD1084DT18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-252
  • Number of Pins
    3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Max Input Voltage
    12V
  • Dropout Voltage
    1.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Load Regulation-Max(%)
    0.02%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%
  • Length
    6.5mm